Współcześnie wykorzystuje się wiele nowoczesnych urządzeń, które pełnią rolę regulatorów. Jednym z nich jest termostat, odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury na stałym poziomie, zaprogramowanym wcześniej przez użytkownika. Współpracuje on zawsze z wybranym systemem grzewczym, ewentualnie chłodzącym. Specyficzną odmianą tego elementu jest termostat bezpieczeństwa, posiadający funkcję automatycznego odłączania zasilania, co do minimum ogranicza ryzyko przegrzania danej instalacji.
Termostaty są powszechnie montowane m.in. w układach chłodniczych aut osobowych, klimatyzatorach ściennych i podłogowych, lodówkach i zamrażarkach, zaawansowanych instalacjach alarmowych, inkubatorach, kotłach na paliwo (przeznaczonych do ogrzewania domu), panelach grzewczych, a także różnych urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle morskim.
Najprostszy w budowie i najczęściej spotykany jest standardowy model gniazdkowy, do którego podłącza się konkretny sprzęt za pomocą kabla. W tym przypadku regulowanie temperatury odbywa się zazwyczaj przy pomocy zwykłego, ręcznego pokrętła. Sporą popularnością cieszy się również elektroniczny model natynkowy z funkcją zdalnego sterowania i programowania – np. na określoną porę dnia albo dzień tygodnia.
Trzecim rodzajem omawianego elementu jest termostat radiowy, najbardziej zaawansowany pod względem technologicznym i dający zdecydowanie najwięcej możliwości w zakresie programowania temperatury. Dosyć często stosowany jest ponadto termostat z kapilarą pomiarową ze stali nierdzewnej, wyposażony w specjalny styk przełączny. Może on pracować zarówno w układzie chłodniczym, jak i grzewczym (wentylatory, grille, piekarniki itp.).