Polecamy

Praktyczne rozwiązania do domu – z czego powinna się składać garderoba?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Garderoba nie jest typowym pomieszczeniem w domu, choć niewątpliwie warto ją mieć. Zazwyczaj nie myślimy o niej zbyt dużo, ponieważ ani nie jest pokojem, w którym będziemy przyjmować gości, ani miejscem do spania. To przestrzeń przeznaczona na nasze ubrania. Coś, co teoretycznie pełni funkcję szafy, ale samo w sobie nią nie jest. Dlatego urządzanie garderoby, planowanie jej ostatecznego kształtu wcale nie należy do prostych zadań.

Organizacja to podstawa

Nie da się dobrze urządzić garderoby nie mając planu. To pomieszczenie ma służyć nam przez lata, najlepiej więc przemyśleć solidnie jego rozkład. Wstępnie należałoby pochylić się nad tym, jakich ubrań mamy najwięcej, oraz nad tym, które zamierzamy mieć w przyszłości. Po co w ogóle snuć rozważania na ten temat? Żeby wiedzieć, czy będziemy potrzebować dużej ilości półek, a może postawimy jednak na wieszaki? Kolejną kwestią, którą warto rozważyć są odpowiednie szafki na buty https://www.jurpol-meble.pl/szafki-na-buty/ oraz ich ilość. W punkcie wyjścia musimy rozważyć, czy projektujemy garderobę dla jednej osoby, dla dwóch, czy może dla całej rodziny? Dobrze jest całość rozplanować tak, abyśmy sobie nawzajem nie wchodzili w drogę.

Uniwersalne rozwiązania kluczem do sukcesu

W polskich domach garderoba kojarzona była do niedawna z pomieszczeniem na ubrania, w którym miał prawo panować bałagan. Bądź, co bądź jest to pomieszczenie, do którego zaglądają jedynie domownicy. Na szczęście nabieramy poczucia estetyki wraz z modnym stylem skandynawskim. Nawet pomieszczenia, do których mamy dostęp jedynie my sami, powinny cechować się dobrą organizacją i wysokim poczuciem estetyki. W takiej garderobie będzie nam łatwo się odnaleźć, a poranki nie będą kojarzyły się z nerwowym poszukiwaniem ubrań przed wyjściem do pracy. W dobrze zorganizowanej przestrzeni, można nie tylko dobrze funkcjonować, ale przede wszystkim oddychać pełną piersią.

Ozdoby garderoby

Ogromna ilość dekoracji w garderobie nie jest najlepszym pomysłem. To pomieszczenie użytkowe o określonej funkcji i właśnie dlatego nie można przesadzać z ilością ozdób. To jak dekorować garderobę? Wystarczy zwrócić uwagę na styl półek i wieszaków, starając się by tworzyły spójną i elegancką kompozycję. Garderoba sama w sobie może być ozdobna, jeśli zadbamy o odpowiedni dobór stylistyczny poszczególnych mebli. Jej ozdobą mogą być również eleganckie, nowoczesne drzwi przesuwne. Będą stylową dekoracją a równocześnie pomogą zaoszczędzić dodatkowe miejsce.

Podział na strefy

Po podjęciu decyzji, czy urządzamy garderobę tylko dla siebie, czy będziemy ją z kimś dzielić, warto rozdzielić to pomieszczenie na jeszcze mniejsze strefy. Ubrania wizytowe powinny zająć określone miejsce, tak samo ubrania nieformalne, odzież do snu, a także inne typy ubrań, którymi dysponujemy. W ten sposób idąc na elegancką kolację nie będziemy musieli przekopywać się przez stertę ubrań nieformalnych i piżam. To olbrzymie ułatwienie, które pomaga zaoszczędzić czas i zminimalizować niepotrzebny stres, wynikający z tego, że nie możemy czegoś znaleźć.

Według używania

Warto posegregować rzeczy według częstotliwości ich używania. Każdy z nas ma swoje ulubione ubrania, które zakłada częściej niż inne. To ważne, abyśmy te mieli w zasięgu ręki. Natomiast ubrania używane rzadziej, mogą wisieć nieco dalej lecz wciąż w wyznaczonej dla siebie strefie. Dzięki temu podziałowi będzie nam łatwiej w przyszłości decydować o tym, z którymi rzeczami warto się pożegnać. Przy takiej organizacji garderoby z łatwością zauważymy, które ubrania wiszą w szafie nienoszone.

Rozmiar nie ma znaczenia

Nawet przy małych garderobach jesteśmy w stanie zaaranżować dobrze zorganizowaną przestrzeń, mieszczącą wszystkie nasze rzeczy. Wystarczy zajrzeć do Internetu, zobaczyć jak z problemem małego metrażu radzą sobie inni i wypróbować rozmaite sposoby we własnym domu. Na szczęście moda na sprytne schowki dotarła również do nas i na rynku wnętrzarskim nie brakuje rozwiązań zapewniających dobrze zorganizowane przechowywanie. Nawet w niewielkiej garderobie można zaprowadzić porządek oraz podział na strefy.

Przepływ powietrza

Kolejną ważną sprawą, która może nam w łatwy sposób umknąć, jest wentylacja. Zapomnienie o tym punkcie, to duży błąd. Nikt z nas nie chce przecież, aby ubrania z czasem zaczęły pachnieć wilgocią, albo co gorsza, by osadzała się na nich pleśń. Rzadko kiedy przeznaczamy na garderobę pomieszczenie z oknem. Trudno się dziwić, skoro do tego miejsca nie zagląda nikt poza nami. Co zrobić by pomimo braku okna wentylacja przebiegała bez problemu? Najlepiej zamontować drzwi w taki sposób, aby nie dotykały bezpośrednio podłogi, ale by były lekko uniesione. Poza tym, warto zastosować we wnętrzu garderoby kratkę wentylacyjną lub osobny kanał wywiewny. Jeśli tego nie zrobimy, jest bardzo prawdopodobne, że z czasem pojawi się zapach stęchlizny oraz pleśń.

Dobre oświetlenie

Niezależnie od tego, czy twoja garderoba jest duża, czy mała, warto pomyśleć o oświetleniu. Nawet jeżeli twoja garderoba jest wielkości dużej szafy, łatwiej będzie ci znaleźć ubrania, jeśli będzie dobrze oświetlona. Natomiast, jeśli dysponujesz dużą garderobą, do której możesz swobodnie wejść i przejrzeć się w lustrze, tym bardziej liczy się dobre światło. Pamiętaj, żeby wybrać żarówki charakteryzujące się ciepłym, przyjaznym światłem. W chłodnych tonach twarz i sylwetka, będą prezentowały się niekorzystnie. Nie chodzi przecież o to, by przy każdym wejściu do garderoby popadać w kompleksy. Innym ciekawym rozwiązaniem nadającym pomieszczeniu splendoru oraz elegancji jest zastosowanie opraw halogenowych, albo energooszczędnych taśm typu LED. Można pokusić się również o automatyczną instalację świetlną, która uruchamia się za każdym razem przy otwarciu drzwi garderoby, albo przy otwieraniu szuflad i szafek.

Lustro – must have!

Niezależnie od wielkości garderoby, dobrze jest umieścić w niej lustro. Dobrze jest przecież upewnić się jak wyglądamy zanim wyjdziemy z domu. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca, dobrze jest zainwestować w wysoki, okazały model, w którym będzie widać całą sylwetkę. Przy dużych wnętrzach możemy zdecydować się na stylowe lustro wolnostojące bądź powiesić je na jednej ze ścian. Małe wnętrze także nie przekreśla marzeń o lustrze. W przypadku niewielkiej garderoby najlepiej będzie wmontować lustro we front szafy, albo pokusić się o dwa lustra zamontowane na wewnętrznej stronie drzwi.

Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce i nie będziemy musieli rezygnować z lustra w garderobie. Pamiętajmy, że każdą przestrzeń da się zoptymalizować do własnych potrzeb używając odrobiny wyobraźni i zewnętrznych inspiracji. Nie bójmy się zaglądać na strony i blogi wnętrzarskie, oraz na portale poświęcone tej tematyce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Narzędzia do tworzenia dekoracji z drewna
Narzędzia do tworzenia dekoracji z drewna
Dekoracje wykonane z naturalnego drewna (np. sosny, świerka, dębu albo lipy) znakomicie nadają się do wzbogacenia wystroju wnętrz domu albo […]
Escape room – pomysł na integrację firmową?
Escape room to specyficzna gra logiczna, która polega na zespołowym rozwiązywaniu różnych zagadek w celu uwolnienia się ze specjalnie zaaranżowanego […]
Dobór jakich mebli doradzi architekt wnętrz?
Dobór jakich mebli doradzi architekt wnętrz?
Kiedy decydujemy się odświeżyć wystrój naszego mieszkania, czasami zbyt wiele pomysłów na raz wpada nam do głowy i nie wiadomo, […]
Ostatnie wpisy