Wiele osób na co dzień źle się odżywia i prowadzi siedzący tryb życia. Niestety może się to negatywnie odbić na zdrowiu. W momencie, w którym pojawiają się bóle w klatce piersiowej czy uczucie osłabienia sporo ludzi nie zwraca na nie uwagi. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i wymagają konsultacji z lekarzem?
Objawem, który powinien być sygnałem, że dzieje się coś złego jest ból w klatce piersiowej. W przypadku gdy ucisk, kłucie czy inne uczucie dyskomfortu utrzymuje się przez jakiś czas należy zwrócić się do kardiologa, może to być bowiem spowodowane niedokrwieniem serca, które może prowadzić do zawału. Objawy zawału zwykle pojawiają się nagle i mają duże natężenie, najczęściej występują: duszność, ból roznoszący się na lewą stronę ciała oraz zawroty głowy.
Kolejnym niepokojącym sygnałem jest kołatanie serca, mogące wskazywać na migotanie komór lub przedsionków, które może prowadzić nawet do śmierci. Serce bije wówczas bardzo szybko, a chory może odczuwać mocne skurcze. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się kilka minut należy jak najszybciej zgłosić się do kardiologa.
Niepokój powinny wzbudzić również duszności czy zadyszka, która łapie w trakcie wykonywania pozornie niewymagających czynności. Takie objawy mogą być związane z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego. Jeśli duszności pojawiają się regularnie należy zgłosić się po pomoc do specjalisty.
W przypadku występowania któregoś z opisanych wcześniej objawów należy zapisać się na wizytę u lekarza. Dobrze zdecydować się na wizytę w specjalistycznej poradni kardiologicznej, która specjalizuje się w tej dziedzinie i dysponuje profesjonalnym sprzętem. Warta polecenia jest na przykład http://klinikapoznan.pl.
Do wizyty u kardiologa nie jest konieczne specjalne przygotowanie (chyba, że lekarz zaleci inaczej). W przypadku osób mających wcześniej prowadzone badania serca przydatne może okazać się ich zabranie ze sobą, pozwoli to na porównanie wyników badań wykonanych w pewnym odstępie czasu. Taka informacja może okazać się przydatna dla lekarza.