Ból oczu może pojawić się w różnych sytuacjach, które nie zawsze wydają się nam oczywiste, jeśli chodzi o źródło dolegliwości. Czasami może to być zwykłe zatarcie, zabrudzenie, zdarza się że powstaje niegroźne zapalenie. Zdarza się niestety, że pojawia się ból bardzo silny i wtedy wpadamy w panikę, ponieważ nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Podpowiadamy jakie są najczęstsze powody takiego stanu rzeczy.
Bardzo częstym powodem pojawiania się ostrego bólu, połączonego z silnym łzawieniem, są problemy ze spojówkami. Zazwyczaj w takich sytuacjach jest on poprzedzony kilkugodzinnym lub nawet kilkudniowym pojawianiem się bólu o wiele słabszego, który jednak nie przemija. Dlatego jeżeli kiedykolwiek spotka nas powyższa sytuacja, starajmy się nie ignorować objawów i idźmy jak najszybciej do okulisty. Czasami ból może być efektem rozwijającej się zaćmy lub jaskry. Możemy samodzielnie wykonać test Amslera, który pomoże nam ustalić czy coś podobnego nie dzieje się z naszymi oczami.
Oczy łzawią nie tylko podczas płaczu, jak większość z nas mylnie uznaje. Kanaliki łzowe cały czas nawilżają gałkę oczną, dzięki czemu może się po niej swobodnie przesuwać powieka, nie pojawia się też dokuczliwy obrzęk. Zdarzają się sytuacje, gdy przewody te zostaną zatkane, co nierzadko zdarza się u niemowlaków tuż po urodzeniu. Przetykanie kanałów łzowych u niemowląt polega na podaniu specjalnych kropli, które najczęściej rozwiązują sytuację i uwalniają malucha od dokuczliwego bólu.